Baskılı Peçete Üreticisi
Peçeteler Hakkında

Günümüzde şefler, garsonlar, tranşörler veya someliyeler  seçim yapabilecekleri çok çeşitli baskılı ve baskısız peçete ürünlerine sahiptirler. Resmi yemek için kumaş dokulu 48×48 bookfold veya 40×40 bookfold peçeteler vardır. Resmi olmayan  servisler için daha çok kağıt peçeteler tercih edilmiştir.

Kağıt  peçeteler, her biri belirli bir kullanıma göre uyarlanmış çeşitli boyutlarda üretilir. İçecekler ve ordövrler servis edilirken kullanılan  peçete kare şeklindedir. Boyutları 25×25 baskılı veya baskısız  olacak şekilde dikdörtgen  (garson katlama) olarak da kullanılabilir.

Bir öğle yemeği peçetesi boyutları 33×33 baskılı veya baskısız  olacak şekilde kare ve dikdörtgen  (garson katlama) olarak da kullanılabilir.

Şık bir akşam yemeği veya bir davette boyutları 40×40 baskılı veya baskısız  olacak şekilde kare ve dikdörtgen  (garson katlama) olarak da kullanılabilir.

Sonuç olarak ne kadar çok yiyecek ve içecek servis edilirse, dökülme potansiyeli o kadar fazla olur, bu yüzden peçetenin onu yakalamak için o kadar büyük olması gerekir.

Kumaş dokulu  peçeteler, özel tasarımlar ve monogramlarla basılmış, çeşitli renklerde ve çeşitli katlamada  satın alınabilir  hatta eşleşen masa örtüleriyle birlikte sunulabilir. Bununla birlikte, yüksek kalite, beyaz, 2 kat veyahut renk karışımı bir  peçete zarafetin zirvesi olarak kabul edilir.

peçeteler

Her ne kadar bir düğün resmi bir olay olarak görülse de zengin düğün sahipleri çok sayıda misafir için yemek sunabilir kumaş dokulu  peçeteler masa üstünde  güzel bir şekilde servis edilir. Düğünler de dahil olmak üzere büyük kutlamalar için de kabul edilebilir. Maliyet düşürmek için  boyutu, veya kalitesi kumaş peçeteye benzeyen  bir kağıt peçete kullanılabilir. Gelin ve damadın monogramları ile kabartmalı olarak veya alıcının özelliklerine göre başka bir şekilde sipariş edilebilirler.

Peçete Görgü Kuralları

Yemeye hazır

Peçete ister kumaş ister kağıt olsun, kibar bir şirketteyken, diğer yemek yiyenleri kabalık gösterip rencide etmemek için bir peçete belirli bir görgü kurallarıyla kullanılmalıdır. (Bu kurallardan yalnızca size sunulan peçete, masa üstü dispenserlerden fırlayan o çürük küçük kağıt şeylerden biriyse – 20 dakika içinde uçup gitmemesini bekleyerek kucağınıza koyamayacağınız türden bir “peçete” olduğunda muaf olursunuz. saniye; burada bile, kaba davranışı kontrol altında tutmaya çalışın.)

Kural 1: Size bir peçete verildiğinde onu kullanın. Tabağınızın yanına oturmasına izin vermeyin. Gerektiğinde yüzünü silmen ve kucağını dökülmelerden koruman için sana verildi. Tabağının yanında bırakmak seni bir salak olarak işaretler.

Kural 2: Ev sahibinin kendi peçetesini alıp açmasını bekleyin.

Kural 3: Peçete kucağınızdan büyükse, sadece kucağınızı kaplayacak şekilde katlayın.

Kural 4: Kibar toplumda, yemek masasındaki hareketler küçük olma eğilimindedir, bu yüzden açmak için peçeteyi çılgınca sallamak gibi gösterişli gösteriler yapmayın. Sadece aç. Ve ağzınızı silerken peçeteyi sabah duşunuz sırasında yıkama bezi gibi kullanmayın; ağzınıza hafifçe vurun.

Kural 5: Peçetenizi açmadan yemeğin servis edilmesini beklemeyin. Yemek geldiğinde peçeteniz hala masada duruyorsa, sunucunun tabağınızı koymak için alan yaratması gerekebilir.

Kural 6: Yemek sırasında masadan ayrılmak zorunda kalırsanız, peçeteyi gevşekçe katlanmış olarak koltuğunuza veya tabağınızın solundaki masanın üzerine bırakın. Ayrıca gevşek katlanmış peçeteyi yemeğiniz bittiğinde tabağınızın soluna koyun, asla tabağın üzerine koymayın.

Garson

Kural 7: Peçetenin yeri? Senin kucağında. Ne pantolonunuzun içine, ne de gömleğinizin yakasına sıkıştırılmış. Ancak, bu tür davranışların kabul edilebilir olduğu bir ortamdaysanız, devam etmekten korkmayın. Örneğin, Güney İtalya’dan (veya güney New Jersey’den) akşam yemeği yiyenler, gömleğinize sıçrayan kırmızı şeyler hakkında endişelenmenize gerek olmadığında, marinara soslu bir kase spagetti’nin daha iyi tadını çıkarabileceğini uzun zamandır biliyorlar. Birçok İtalyan ve İtalyan-Amerikalı lokanta bu nedenle peçeteyi elbette yakalarına sokar. Aynı şeyi yapmaktan çekinmeyin. Canlı! Zevk almak!

Peki ya bir koluna bol dökümlü bir peçete taşıyan garsona ne demeli? Kısmen, pratiklik. Masanızdaki herhangi bir kaza sonucu oluşan dökülmeleri veya diğer pislikleri temizlemek için hazırdır. Ancak uygulama Fransa’da birkaç yüz yıl öncesine dayanıyor; garsonlar, lokantalara dağıtacakları peçeteleri böyle taşırdı. Peçeteler binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Mağara adamlarının yünlü mamut barbekülerinde hayvanın postunu kullanarak ağızlarındaki yağı silmeleri ve sonra o tatlı, kaygan görünümü elde etmek için saçlarına sürmeleri mümkündür. Ama bunu gerçekten bilmiyoruz. Bildiğimiz şey, Tunç Çağı’na gelindiğinde, muhtemelen dünyanın birçok yerinde peçeteye benzer bir şey kullanılıyordu. Peçetenin ilk kaydedilen kullanımı Romalılar tarafından yapıldı. O doyurucu yiyici Buffetus Allucaneatus, Roma yemek masasında peçetesine uzandığında bir bez bulamadı. Kullandığı şey, yüzüne bastırdığı, biraz kabartılmış, pişmemiş hamurdu. Bu, ona yapışan yiyecek parçalarını ve lokmalarını ortadan kaldırdı. Daha sonra dilerse peçetesini, lokmasını falan pişirip yiyebilirdi.

İskoç Tarifleri

Roma’nın düşüşüyle ​​birlikte, Avrupa, kaba baronları ve yıkanmamış prensesleri ile ellerini tuniklerine silerek, gömlek kuyrukları ve manşetleriyle yüzlerini silerek, Karanlık Çağların o özensiz, peçetesiz dönemine girdi. Çelik zırhlı şövalyelerin ağızlarını nasıl temizlediklerini bilmiyoruz.

Rönesans döneminde, Fransızlar, masadaki herkesin kullandığı bir masa örtüsü büyüklüğünde tek, büyük bir ortak peçeteye sahipti. Masa örtüsünün öncüsü olabilir. Herkesin kendi peçetesi olana kadar yıllar geçtikçe küçüldü ve küçüldü. 1700’lere gelindiğinde, Fransız aristokrasisi, bazılarını bugün Batı dünyasında hala kullandığımız peçete görgü kurallarını bile ilan etmişti; örneğin peçetemize burnumuzu sümkürmeyiz ya da bir başkasının peçetesine


Ürün başarı ile favorilere eklendi